Camomille

Jag har påbörjat en (till) ny sjal att ha som stickning när jag inte behöver tänka och när det är ljust ute. Mest för att jag otroligt nog inte har en svart stickad sjal som jag använder (två ihoptovade spetssjalar räknas inte).

Jag använder Duo (samma kvalisort som Isagers tvinni) från Yll o tyll och Misti alpaca lace som jag köpte för många år sedan i USA. Det är bra likt vad som rekommenderas i beskrivningen. Stickor 3,75 mm.

image from https://stickabrinn.files.wordpress.com/2016/06/a0f9e-6a00d83451b11069e201b8d1f6c506970c-pi.jpg

Tillägg: 

Glömde ju länka! Här: http://www.ravelry.com/patterns/library/camomille

Sjalen är av Helga Isager och stickas fyra räta varv med en tråd och fyra räta varv med två trådar. De entrådiga varven stickar jag med det tunna alpackagarnet. Det blir en fin randig effekt på en enfärgad sjal. 

Annons

2 reaktioner till “Camomille”

Skriv gärna något!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s