Mysko stickning igen

Jag hoppade på en mysteriesjal igen, fast jag inte hade tänkt det. Den här gången är det sjalen Midvinter i Sticka!s regi (kolla på http://www.sticka.org).

Det är lite konstigt att mitt spetsstickningssjälvförtroende är som bortblåst när det gäller mysko sjalar. Det känns hela tiden som att jag gör fel. Annars brukar jag alltid hävda att det är något fel i mönstret och så improviserar jag så det blir tillräckligt bra. Men om jag improviserar i slutet av en ledtråd kan det ju gå helt åt skogen med nästa….

Så här ser ledtråd 3 ut hos mig i alla fall. Jag stickar i tunt ullgarn (16/2) och stickor 4 mm.


Mysko stickning igen

Annons

En tanke på “Mysko stickning igen”

  1. du har inte helt fel – det är inte ovanligt med fel i spetsmönster:)
    men det är klart – när det gäller mysteriestickningar så måste man ju förlita sig på att designern inte har gjort några fel – i synnerhet när det gäller spetsmönster för det är ju inte alltid helt lätt att repa upp om det behövs.
    men lite nervositet när det gäller stickningen gör ju att man är mera angelägen att sticka klart alla delar, så att man blir klar med den:)
    såhär långt ser det jättebra ut!

    Gilla

Skriv gärna något!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s