Det garn som ligger högst upp på listan över vad som finns i Ravelry-medlemmarnas stash är Cascade 220. Självklart blir man ju lite nyfiken på att prova – vad är det som är speciellt med det? Billigt, bra, både och?
Nu när jag var på konferens i San Diego fick jag möjlighet att besöka en garnaffär och köpte där på mig lite sådant garn. Dock i färgvarianten 'heathers', lite melerat. Det borde räcka till en tröja i det mörkare gröna. Den ljusare härvan fick följa med som eventuell kontrast eller så kan det bli ett eget projekt tillsammans med rester från den framtida tröjan… Det ska bli spännande att prova.
Och ja, det var nog ganska billigt. Dels för att dollarn var ganska billig men kanske framförallt för att affären (Knitting in La Jolla) ska stänga och hade 40% rabatt på allt garn.
Jag köpte också lite sjalgarn (Alpaca lace paints) också från Cascade Yarns. Så mjukt och fina färger!
Men det var svårt att välja, det fanns mycket garn där och jag förstår att de lokala stickarna sörjer litegrann samtidigt som de fyndar… Kan också tillägga att Cascade 220 finns i fantastiskt många färger och verkar jättemjukt. Ska bli spännande att prova!
Spennende med nye garnmerker, og fargene var virkelig flotte. Gleder meg til å se hva du lager av dette.
GillaGilla
Ja, jag hoppas verkligen att jag gör nåt av garnet så att det inte bara blir liggande. Men Ravelry är ju fantastiskt för att hitta idéer och jag har några på lut… Vi får se vad jag hittar på!
GillaGilla
Ohh vilka ljuvliga garner, bättre än godis!=)
GillaGilla