Jag har börjat om på min Magickal Earth Shawl. Jag stickar runt. Det går ganska bra. När jag hade stickat 9 varv (låååååånga varv) började jag undra om jag inte skulle sluta behöva snurra stickningen runt stickan hela tiden snart. Så jag kollade en gång extra om det var så att jag hade råkat vrida maskorna innan jag började sticka runt. Fan. Jag kollade tre gånger till. Fan fan fan. Jag har alltså vridit ett varv innan jag satte ihop och började sticka runt. (infoga valfri svordomsramsa här)
Sjalen blir ju som en fyrkant. Det jag funderar på är att sticka fram och tillbaka några varv, klippa upp (som en steek) i ett hörn de nio varv som har blivit snodda och sy ihop dem åt rätt håll och sen sticka runt (fyrkantigt) utan snodd. Någon som har ett annat/bättre förslag? (Att bränna skiten har jag redan funderat på, så det räknas inte som förslag)
Typiskt! Tyvärr har jag inget tips, så du får hålla tillgodo med ett ”Lycka till, hoppas att du löser det!”
GillaGilla
Tråkigt!!!!! Här kommer lite postiv peppning, ryggdunk och framtidshopp 🙂
Har tyvärr ingen kreativ lösning, funkar det att klippa upp och fästa maskorna låter det ju helt klart som en lösning.
GillaGilla
Jag ska vara himla tråkig och säga: börja om. Eftersom du är som jag så kommer du antagligen inte stå ut med att hörnet där du klipper upp blir lite mindre än resten….
GillaGilla
jag instämmer med marika – repa upp det, och gör det fortast möjligt!
du kommer bara att störa dig på det mer och mer:s
GillaGilla
Förstår att du är arg. Fet är inte kul att börja om. Lycka till hur du än kommer att lösa det.
GillaGilla
Jag håller med Marika skittråkigt men värt varenda maska!
GillaGilla
och här kommer jag och stöder Marika i hennes förslag! Du kommer bara att reta dig på det annars, vartenda varv!
GillaGilla
Så har jag också gjort.. och det är bara att repa upp och börja om tyvärr och bra att sticka fram och tillbaks så det inte vrider sig..
GillaGilla